in Europa, Podróże

Budapeszt w grudniu – najlepsze miejsca i atrakcje

at

Jak mogliście zobaczyć na Instagramie i Facebooku, ostatnio znów odwiedziłam moje ulubione miasto. Tym razem w zimowej scenerii i choć temperatura nie rozpieszcza turystów, jest kilka powodów dla których warto odwiedzić Budapeszt w grudniu. Jeśli zastanawiacie się, czy warto mam nadzieję, że was przekonam!

To była moja czwarta wizyta  w Budapeszcie, ale pierwsza w porze świątecznych jarmarków. Nie miałam konkretnego planu na zwiedzanie. Chciałam powłóczyć się po mieście, zjeść langosza, złapać na zdjęciach świąteczną atmosferę i odwiedzić termy. Skończyło się na zobaczeniu kilku mniej znanych, a również ciekawych i nietypowych miejsc z moim hostem z CS. 

BUDAPESZT W GRUDNIU

Jarmarki świąteczne w Budapeszcie

To najpiękniejszy jarmark świąteczny, jaki do tej pory odwiedziłam. A nawet dwa! Jeden z nich odbywa się na placu przed bazyliką Św. Stefana, drugi na placu Vorosmarty Ter. Imprezie towarzyszą koncerty, pokazy świetlne i widowiska. Niedaleko, na placu Elżbiety (Erzsébet Ter) również można znaleźć food trucki i stragany z pamiątkami. 

Budapeszt w grudniu

Grzane wino i langosz

Nic tak nie rozgrzewa jak mulled wine –  węgierskie, słodkie, wypite na jarmarku. Głodnym polecam sycący, tłusty street food. Warto spróbować langosza – z serem, śmietanką albo wariację z gulaszem. Po takim posiłku można dalej spacerować po mieście odkrywając kolejne jego zakątki. 

Dziadek do orzechów w operze

Opera w Budapeszcie zachwyca, nie tylko za sprawą wystawianych tam sztuk. W okolicy świąt można zobaczyć popularny balet Czajkowskiego. Sama niestety musiałam oddać swój bilet znajomemu, bo oczywiście pomyliłam daty rezerwacji i musiałam odpuścić spektakl. Nic straconego! Opera obecnie jest w renowacji (do 2019 roku), dlatego na pewno wrócę zobaczyć operę w innym czasie. Obecnie wszystkie spektakle odbywają się w teatrze Erkel. Znajomy był na balecie po raz pierwszy i wyszedł zachwycony, więc uznajmy to za rekomendację 😉

Photo by Attila Nagy, Zsófia Pályi
Grzanie się w termach

Podczas ostatniej wizyty w Budapeszcie wspominałam o termach Sechenyi, ale takich miejsc jest w Budapeszcie znacznie więcej. Ja sama uwielbiam wszelkie gorące źródła i termy. Można się zrelaksować również w basenach Gellert, Kiraly and Rudas. 

Lodowiska

Wiecie, że Budapeszt w grudniu oferuje ślizganie się po lodzie w naprawdę bajkowej scenerii? Tuż obok Placu Bohaterów znajduje się lodowisko z widokiem na piękny zamek Vajdahunyad. Najlepiej mieć własne łyżwy, wtedy całodzienny bilet kosztuje od 13 do 24 zł, choć możliwe jest wypożyczenie za dodatkową opłatą. W Budapeszcie istnieje również darmowa ślizgawka przy centrum handlowym Balna Budapest. 

Budapeszt w grudniu

Świąteczne światełka

Cała ulica handlowa w Budapeszcie, jak i budynki w centrum miasta rozświetlone są milionem światełek. Na jarmarkach na ścianach budynków można podziwiać piękne iluminacje, a wokół Parlamentu również znajduje się migocząca choinka i piękne dekoracje. Próbowałam złapać je na zdjęciach i żałowałam, że nie wzięłam ze sobą statywu!

Budapeszt w grudniu

Budapeszt w grudniu

Po więcej pomysłów na spędzanie czasu w Budapeszcie zapraszam do wpisu:

BUDAPESZT W 2 DNI – WSKAZÓWKI, ZWIEDZANIE, JEDZENIE

A na koniec parę migawek z spaceru. Jednym z najbardziej poruszającym miejscem jest memorial nazywany butami na brzegu Dunaju. Wiążąca się z nimi historia przypomina krwawe wydarzenia w Budapeszcie podczas II Wojny Światowej. 

Budapeszt w grudniu

Byłam też w parku miejskim, gdzie mieści się piękny zamek. W okolicy Placu Bohaterów byłam już kilka razy, ale dopiero teraz odkryłam te miejsce. Niedaleko znajdują się też zoo i termy Szechenyi. 

Budapeszt w grudniu

Jednym z bardziej nietypowych miejsc, które dane mi było zobaczyć w Budapeszcie to cmentarz Kerepesi. To taki odpowiedniik naszych Powiązek. Leżą tu znani pisarze, politycy i artyści. Spacer wśród nietypowych nagrobków i grobowców to całkiem fajne doświadczenie. Te miejsce nie przypomina typowego cmentarza, a bardziej ogromny park. Niektóre mogiły są naprawdę fascynujące!

Ciągle nie mam dość tego miasta i jestem pewna, że wrócę tam ponownie. Ciągle na mojej liście mam parę miejsc do odhaczenia. Inne informacje praktyczne możecie znaleźć w poprzednim wpisie o Budapeszcie. 

A Wy znacie Budapeszt? Które miejsca są Waszymi ulubionymi?

Kasia Janeta

Pochodzę z pięknej mieściny na południu Polski. Miłośniczka podróży, kwiatów, książek i DIY. Staram się kreatywnie spędzać czas wolny. Na blogu piszę o tym, co mnie pasjonuje i inspiruje.