in Europa, Podróże

Co warto kupić na Bałkanach

at
Jeśli wybieracie się do Chorwacji, Bośni, Serbii czy Czarnogóry koniecznie zajrzyjcie, co lokalne kramy i stragany mają do zaoferowania. 
co warto kupić na bałkanach
 


Jak wiecie uwielbiam przywozić z podróży rozmaite przedmioty, pamiątki i produkty kulinarne. Niedawno zamieściłam wpis „Co warto kupić w Tunezji”, a tym razem, z racji tego, że właśnie wróciłam z podróży po bałkańskich krajach, zapraszam na kolejny, mały przewodnik zakupowy.

 
PRODUKTY KULINARNE
 
Na targach można zaopatrzyć się u rolników w oliwę z oliwek, suszone figi i domowe trunki – rakiję i jej odmiany (piłam travaricę, ale odradzam, chyba że ktoś lubi takie ostre, ziołowe alkohole). Bardzo tani jest miód – w Czarnogórze na targowisku za litrowy słoik z zatopionym plastrem w środku zapłacimy ok. 3 euro.
Ze słodyczy polecam lokum – znane też w Turcji słodkie galaretki. Są bardzo trwałe, więc bez problemu dowieziecie je do Polski, a nawet przechowacie kilka tygodni w pudełku. W Sarajewie w niektórych drogeriach z organicznymi produktami kupicie wodę różaną, liściaste herbaty i aromatyczne przyprawy. W Chorwacji zaopatrzyłam się za to w suszoną lawendę do celów kulinarnych, ale można kupić też haftowane saszetki do szafy czy torebki.
 
 
 
 
BIBELOTY I PRZEDMIOTY
 
Jeśli kochacie kawę, zaopatrzcie się w misternie wykuwany zestaw do kawy po bośniacku – dżezwę na ozdobnej tacy z małymi porcelanowymi miseczkami. Możecie kupić sam tygielek, wybór rozmiarów jest ogromny. Zwróćcie uwagę na wzór wykuty na tacy – ja poprosiłam o tradycyjny motyw bośniacki. Na straganach w Mostarze i w Sarajewie można kupić piękne tace i naczynia, porcelanowe misy i miseczki. Jeśli jesteście fanem militariów, za 1 euro kupicie breloczek z łuską naboju – taki recykling miejscowych z gór łusek pozostałych po wojnie, o ile nie przeszkadza wam, że tym mógł tym nabojem zginąć człowiek. Od licznych artystów można kupić piękne obrazy, a niektóre kramy proponują nam ciekawe kilimy i dywaniki. Polecam wybierać te sklepiki, gdzie na zapleczu można zauważyć pracującego rzemieślnika. Mamy wtedy pewność, że oferuje nam ręcznie robione przedmioty. Fanów militariów ucieszy duża ilość autentycznej broni, ubrań, hełmów i masek gazowych z czasów wojennych do kupienia w sklepach oferujących antyki i starocie. Nie wiem niestety jak sprawa wygląda z przewożeniem takich pamiątek za granice kraju.
 
 
 
 
BIŻUTERIA I UBRANIA
 
Warto mieć w szafie kolorową, ciepłą chustę, a na Bałkanach kupiłam ich kilka w bardzo niskiej cenie. Prawdziwe, kaszmirowe chusty o oryginalnych kolorach i wzorach kupicie na starówkach np. w Mostarze. Za jedną dałam 10 marek zamiennych czyli 5 euro.
Tam też panuje ogromny wybór biżuterii – często dużej i o oryginalnych wzorach. W Sarajewie istnieje taki pasaż handlowy i tam spotkałam duży wybór srebrnej biżuterii.
 
 
 A Wy co przywozicie ze sobą z wakacyjnych wojaży? Pochwalcie się w komentarzach!

Kasia Janeta