in Podróże, Świat

Turcja – co warto zwiedzić w Alanyi?

at

Wiele osób jadąc do Turcji na wakacje wybiera ten znany kurort za cel lub bazę wypadową. Warto jednak tam rozejrzeć się za ciekawymi miejscami. Co warto zwiedzić w Alanyi?

img_4595

Turcja to kraj pełen atrakcji, ciekawej historii i niesamowitych cudów natury. Możecie się o tym przekonać, czytając moją relację z lotu balanem nad Kapadocją (zobaczcie koniecznie film!). Jednak nawet w kurorcie turystycznym, jakim jest Alanya można znaleźć sporo atrakcji innych niż plaża. Wczasy w Turcji są ostatnimi czasy bardzo tanie, dlatego warto rozważyć tydzień wakacji w tym kraju. Ja wybrałam się tam z mamą i cały czas zwiedzałyśmy, od rana do wieczora 🙂 Jeden dzień spędziłyśmy właśnie na spacerowaniu po okolicy. Zobaczcie, co warto zwiedzić w Alanyi i w okolicach.

ZAMEK KALESI

Zamek w Alanyi to seldżucka twierdza z trzech stron otoczona morzem, z jednej stromym zboczem. W odrębie jego murów znajduje się wiele zabytków, między innymi meczet, stocznia i kaplica oraz Czerwona Wieża. Wstęp do cytadeli jest płatny, ale reszta zamku jest dostępna do zwiedzania za darmo.

co warto zwiedzić w Alanyi

co warto zwiedzić w Alanyi

CZERWONA WIEŻA

Symbol Alanyi, który widnieje na herbie miasta. Dawniej służyła do obrony portu i miasta od strony morza. Obecnie znajduje się w niej muzeum etnograficzne.

co warto zwiedzić w Alanyi

PLAŻA KLEOPATRY

Podobno najpiękniejsza z alańskich plaż. Turkusowe morze, szeroka piaszczysta plaża i dobrze rozwinięta infrastruktura przyciągają plażowiczów i miłośników nurkowania. Z jednej strony ograniczona jest wzgórzem, na którym wznosi się zamek. 

img_4538

JASKINIA DAMLATAS

Nazwa oznacza kapiący kamień. Jaskinia jest dość mała i została odkryta stosunkowo niedawno, ale wracając z plaży Kleopatry warto ją zobaczyć. Wstęp płatny. 

img_4689

PORT 

Spacer po porcie i podziwianie statków, jachtów i kutrów to dobry plan na wieczór. A może skusi was też rejs którymś z turystycznych statków pirackich?

img_4711

co warto zwiedzić w Alanyi

KANION SAPADERE

Okolice również mają wiele do zaoferowania. My cały dzień spędziłyśmy w Kanionie Sapadere, do którego droga wiedzie przez piękne góry. Górski klimat oraz lodowata woda w strumieniach i głębokich naturalnych basenach to miła odmiana po zatłoczonych plażach w upalny dzień. I to zaledwie godzina jazdy od Alanyi.

img_4445

img_4314

img_4358

img_4434

img_4448
Zapewne jest tych miejsc więcej, ale ja skupiłam się na tych, które odwiedziłyśmy w dość krótkim czasie. Byliście w Alanyi? Co jeszcze możecie polecić w okolicy? Czekam na Wasze propozycje!

Kasia Janeta

Pochodzę z pięknej mieściny na południu Polski. Miłośniczka podróży, kwiatów, książek i DIY. Staram się kreatywnie spędzać czas wolny. Na blogu piszę o tym, co mnie pasjonuje i inspiruje.