in Podróże, Świat

Gruzja. I love Tbilisi

at

Uwierzycie, że już ponad miesiąc mija od czasu mojego powrotu z Gruzji? Czas leci, a mi pozostało jeszcze kilka wpisów o Gruzji, którymi chcę się z Wami podzielić. Tym razem kilka słów o tym, co zwiedzić w Tbilisi. 

img_7213

Tbilisi jest świetnym miastem, które tętni życiem, a nowoczesność miesza się z historią. Myślę, że byłoby to wspaniałe miejsce do życia pewnego dnia, co potwierdzają słowa naszej przewodniczki po tym mieście. Do Tbilisi dotarliśmy późnym wieczorem po kilkugodzinnej podróży pociągiem. Ten czas umilił nam policjant, który od samego początku podróży troszczył się o to, aby nikt nas nie oszukał, nie zaczepiał i żebyśmy szczęśliwie dotarli do hostelu w Tbilisi. Co więcej, pan mówił perfekcyjną angielszczyzną, dlatego miło się z nim gawędziło podczas tej dość powolnej podróży. 

ZOBACZ POPRZEDNIE WPISY Z PODRÓŻY DO GRUZJI

Odc. 1 Kutaisi i podróż do Mestii

Odc. 2 Mestia i Ushguli

Odc. 3 Vardzia, Borjomi i Rabati

Odc. 5 Signagi – już wkrótce!

Właściciel hostelu przywitał nas domowym winem i owocami z gospodarstwa swoich rodziców, co było miłym wstępem. Opracowaliśmy plan i następnego dnia ruszyliśmy na wycieczkę z przewodnikiem po Tbilisi. Anna pokazała nam te znane i mniej znane miejsca, gdzie można poczuć ducha tego miasta, opowiedziała sporo ciekawostek i poleciła inne miejsca, które warto było odwiedzić na własną rękę. Co chwilę wpadaliśmy na nowe zakątki pełne restauracji, kawiarni i barów, więc podejrzewam, że miasto jest świetnym miejscem do nocnych rozrywek.

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi stare miasto

co zwiedzić w tbilisi

Most Pokoju to jedna z atrakcji Tbilisi, nocą pięknie się mieni, a prowadzi do zielonego skweru, gdzie Gruzini przychodzą wypocząć, a młodzież pograć w piłkę.

co zwiedzić w tbilisi most pokoju

co zwiedzić w tbilisi

Nad stolicą czuwa Matka Gruzja, potężny pomnik z aluminium, który trzyma miecz i puchar wina, jak to Gruzini. Aby dostać się na wzgórze, można wyjechać kolejką lub zrobić sobie wspinaczkę po schodach.

co zwiedzić w tbilisi - matka gruzja

A na górze warto zwiedzić ruiny starożytnej twierdzy Narikala, która króluje nad miastem. 

img_7060

W centrum Tbilisi można się również poczuć jak na łonie natury za sprawą wodospadu i wód bogatych w siarkę. Prawdziwa oaza i odpoczynek od zgiełku miasta. Nieopodal można skorzystać z leczniczych właściwości wód w łaźniach gruzińskich 🙂 Podobno atrakcja pełna mocnych wrażeń! 😉

co zwiedzić w tbilisi

Pieszo z hostelu chcieliśmy dojść na pchli targ na Suchym Moście. Spacerowaliśmy zatem po pięknie odremontowanej ulicy Aghmashenebeli. Nowe elewacje, nawet widać było wewnątrz remonty, powstają nowe butiki i sklepy. Widać, że ta ulica ma potencjał i chcieliśmy tam wrócić wieczorem, jednak plany nam się zmieniły 🙂

co zwiedzić w tbilisi

Za to dotarliśmy na pchli targ. Nie ma rzeczy, której nie da się tam kupić. Niech nie zaskoczy was popiersie Stalina, wiele Gruzinów jest bardzo przywiązanych do tej „osobistości” i często można spotkać pamiątki po słynnym dyktatorze. Uwielbiam chodzić po targach staroci i choć nic nie kupiłam to kilka rzeczy wpadło mi w oko.

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi
co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi - pchli targ

co zwiedzić w tbilisi- pchli targ

Zachwyciło mnie stare miasto i zrujnowane domy i kamienice – tu nowoczesne budynki i wieżowce, a tuż obok urocze uliczki pełne starych zakładów i ukwieconych balkonów. Tu mała piekarnia z starym, tradycyjnym piecem do wypieku lawaszu, obok mały zakład krawiecki, gdzie starsi panowie i panie szyją na maszynach u nas uznawanych za zabytek. I ta cisza…

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi

Samotny spacer zrobiłam sobie popołudniu – skierowałam się w okolice Wieży przy Taetrze Lalek. Sama wieża jest nową atrakcją, ale dodaje niezwykłego uroku i tak pięknym, odremontowanym uliczkom. Warto tam zajrzeć, aby wypić lampkę wina w ogródku którejś z restauracji.

img_7211

A wieczorem te miejsce wyglądało już tak:

img_7231

W Tbilisi na każdym kroku można spotkać urocze figury i figurki, mniejsze lub te naturalnych wymiarów. Ten latający pan i Latarnik należą do moich ulubionych.

co zwiedzić w tbilisi

img_7246

co zwiedzić w tbilisi

co zwiedzić w tbilisi
W Tbilisi można zauważyć wiele złotych myśli odnoszących się do wina. I często są to prawdziwe perełki!

img_7033

img_7111

Byliście tam? Podzielcie się i powiedzcie, co zwiedzić w Tbilisi i jakie miejsca najbardziej was urzekły 🙂

Share:

Kasia Janeta

Pochodzę z pięknej mieściny na południu Polski. Miłośniczka podróży, kwiatów, książek i DIY. Staram się kreatywnie spędzać czas wolny. Na blogu piszę o tym, co mnie pasjonuje i inspiruje.