in DIY, Kwiaty

Jak upleść wianek? Piękna ozdoba z polnych kwiatów

at

Wczoraj obchodziliśmy najkrótszą noc w roku, czyli Noc Kupały, a dziś czeka nas Noc Świętojańska. Z tej okazji zrobimy sobie dziś wianki z polnych kwiatów na dwa sposoby. Potem można wykorzystać je do wicia ozdób na inne okazje, między innymi na nadchodzący okres festiwalowy! 

W wigilię Św. Jana, w nocy z 23 na 24 czerwca obchodzimy Noc Świętojańską, będącą próba zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów Kupalnocki. W tym czasie w kościele święcono zioła, głównie macierzankę, dziurawiec, paproć i kwiaty ogrodowe. Noc świętojańska ma swoje korzenie właśnie w obrzędach przesilenia letniego. Wtedy palono ogień, wito wianki i puszczano na rzece, gdzie indziej znów spalano kukły. Mi bardzo podoba się, że tradycja Nocy Kupały stała się ostatnio popularna i zamieniliśmy słowiańskie święto naszych przodków w świetną okazję do zabawy. Powiedzcie, czy wybieracie się na noc świętojańską?

Wianki to bardzo ciekawe dekoracje. Dawniej w Polsce wianki były symbolem niezamężnych kobiet. Były symbolem niewinności, dlatego wieńce z ziół i kwiatów na głowie nosiły panny i dziewczęta. Nie byle jakie znaczenie miały też rośliny, z których wito wianki. Wykorzystywano rutę, bylicę, różne kwiaty ogrodowe i dziurawiec, który nazywano również zielem świętojańskim. Ja do pierwszego wianka wykorzystałam bylicę, rumianek, dziurawiec i polną facelię. Potrzebny był do niego również drut i nić. Drugi wianek uwity jest z chabrów tradycyjnym sposobem, który zapewne pamiętacie z dzieciństwa (kto robi takie wianki z stokrotek lub mleczy?), bez użycia nici i stelażu. Który wybieracie?

Sposób pierwszy

Jak widać, aby upleść wianek wystarczy kawałek miękkiego drutu, któremu nadajemy kształt koła – warto zmierzyć go na głowie, aby nie wyszedł za mały 🙂 Zaczęłam dobierać małe kępki roślin i mocować je za pomocą nici. 

jak upleść wianek

Sposób drugi

Tu już nie potrzeba żadnych pomocy, uwić wianek można tylko z kwiatów. Najlepiej sprawdzą się takie o elastycznych łodyżkach. Krzyżujemy dwa kwiaty i łodyżkę jednego oplatamy nad główką. I tak samo z kolejnymi: dokładamy kwiat i oplatamy jego koronę łodyżką. Proste, prawda? Gdy nasz wianek jest wystarczająco długi można połączyć dwa końce delikatnie splatając je ze sobą lub posłużyć się kawałkiem nitki. 

jak upleść wianek

Teraz już wiecie jak upleść wianek, prawda? To świetna zabawa i piękna ozdoba włosów. Który wianek wolicie? Ten pełen pachnących ziół czy skromny, z chabrów bławatków? 

ZOBACZ INNE DEKORACJE Z KWIATÓW DIY

jak upleść wianek

Share:

Kasia Janeta