in Przepisy, Styl życia

Kordiał z kwiatów czarnego bzu

at

Dziś przygotujemy sobie pełen magicznych właściwości, pyszny i zdrowy kordiał z kwiatów czarnego bzu. Przyrządzisz z niego pyszny napój, świetnie orzeźwiający podczas letnich upałów. 

kordiał z kwiatów czarnego bzu

Niedawno pisałam o magicznej i tajemnej mocy czarnego bzu, który od starożytności otaczany był należną mu czcią. Kordiał to nic innego jak lek wzmacniający, często pod postacią szlachetnego trunku. Nasz przybrał formę słodkiego syropu pełnego cennego kwiatowego pyłku. Ma lekko ziołowy smak i wyczuwalną nutkę cytryn i limonek. Po przeczytaniu kilkunastu przepisów na kordiał, wszystkie wydały mi się podobne, dlatego zastosowałam w jego przyrządzeniu moją ulubioną miarę”na oko”. 

kordiał z kwiatów czarnego bzu

Im więcej rozwiniętych kwiatów dodasz, tym bardziej kordiał z kwiatów czarnego bzu będzie aromatyczny. Zbieraj rozwinięte kwiaty z czystych stanowisk. Istnieje ryzyko pobrudzenia się, ponieważ cenne pyłki lubią osiadać na ubraniach i skórze. Na spacer zabierz ze sobą nożyczki, wtedy zbieranie kwiatów będzie dużo łatwiejsze. Gotowa? To do dzieła!

Kordiał z kwiatów czarnego bzu
Pyszny syrop z czarnego bzu, z którego przyrządzisz pyszne, orzeźwiające napoje.
Napisz recenzję
Drukuj
Czas przygotowania
1 hr
Czas
24 hr
Czas przygotowania
1 hr
Czas
24 hr
Składniki
  1. 500 g kwiatów czarnego bzu
  2. 1,5 l wody
  3. 500 g cukru białego
  4. 500 g cukru brązowego
  5. 1 duża cytryna
  6. 2 limonki
Przygotowanie
  1. Zagotować wodę z cukrem i mieszać aż do rozpuszczenia. Zestawić z ognia. Wycisnąć do syropu cytryny i limonki, skórki również wrzucić.
  2. Do ciepłego syropu dodać kwiaty, pozbawione łodyżek. Zamieszać, pokryć folią i odstawić do lodówki na 24 godziny.
  3. Po tym czasie przecedzić kordiał przez sito i zlać do butelek. Przechowywać w lodówce.
Wyspa Inspiracji http://www.wyspainspiracji.pl/
 Gdy już cenny kordiał z kwiatów czarnego bzu będzie gotowy, możesz użyć go na kilka sposobów. Niewielką ilość syropu zalej wodą mineralną i dodaj kostki lodu. Ta  orzeźwiająca lemoniada będzie idealna na upały. Przelany do butelek i poddany pasteryzacji wytrzyma do zimy i sprawdzi się przy przeziębieniach jako syrop. Możesz go też wykorzystać do polewania wszelkiego rodzaju deserów i przyrządzania drinków.

kordiał z kwiatów czarnego bzu

Lubicie bez? Znacie inne zastosowania tych pachnących kwiatów?

Share:

Kasia Janeta