in DIY, Kreatywnie

Lawendowe saszetki do szafy

at

Witaj! Wiosna to taka gra zapachów, że trudno ograniczyć się do jednego. Cudowne bzy, słodkie konwalie, kwitnące kwiaty drzew. Jest jednak jeden taki uniwersalny zapach, któremu jestem wierna o każdej porze roku. Zapach lawendy, relaksujący i uspokajający, można wykorzystać, robiąc lawendowe saszetki do szafy.

lawendowe saszetki

Czy jest inna roślina, która miałaby tak wszechstronne zastosowanie? Ziele można wykorzystać w kuchni do wypieków i jako herbatę na sen. Z kwiatów można zrobić piękne bukiety, ozdobne wrzeciona można powiesić w szafie, bo świetnie odstraszają mole. A olejek lawendowy to mój ulubiony dodatek do robionych w domu kosmetyków, na przykład do łagodzącego żelu z aloesu. Można użyć go również w domowych preparatach do sprzątania na bazie wody i octu. Ma działanie antyseptyczne, relaksujące i przyspieszające gojenie. 

lawendowe saszetki

Aby zapach towarzyszył mi cały czas rozwieszam w szafie lawendowe saszetki, które chronią ubrania i otulają je subtelnym zapachem. Pościel pachnąca lawendą to pewnik spokojnego snu. Oprócz napełnienia uszytych woreczków suszem lawendowym, warto od czasu do czasu  skropić je olejkiem eterycznym, aby odświeżyć zapach. 

Do zrobienia saszetek z lawendą wykorzystałam bawełnianą tkaninę z krateczkę, kawałek koronki i wstążka na zawieszkę. Wycięte prostokąty z tkaniny złożyłam prawą stroną do siebie i zszyłam po lewej stronie. Wywinęłam i napełniłam suszem lawendy. Na koniec zawiązałam woreczek tworząc małą zawieszkę, dzięki której będę mogła zawiesić saszetkę na wieszaku. Potem na koniec dodałam kawałek koronki, aby saszetki były nie tylko użyteczne, ale też cieszyły oko.

lawendowe saszetki 

Lubię takie małe drobiazgi, które można zrobić samemu. Susz lawendowy można kupić lub nazbierać kwiaty i ususzyć. A jeśli nie znudzi ci się ten zapach, to możesz też zrobić woski zapachowe do kominka, kwiatowe olejki zastępując lawendowym. Nie mogę się doczekać na wieczór, aby móc poczytać i wypić herbatę w towarzystwie tego zapachu. A miłośnikom lawendowego koloru spodobają się też lawendowe ślubne inspiracje

Zapach lawendy: czym jest dla ciebie? Są jakieś zapachy, którym jesteś szczególnie wierna?

Kasia Janeta