Pralinka? Ciastko? Wyglądają uroczo i można je pomylić z słodkościami, ale to naturalne mydełka z olejkiem różanym! I okazuje się, że wcale nie potrzeba laboratorium ani komnaty alchemika, aby je zrobić – dla siebie i na prezent.
Wystarczą dobre chęci, gotowa baza mydlana i silikonowe foremki na babeczki. Zrobienie tych mydełek zajmuje chwile, a trzeba przyznać, że prezentują się bardzo ładnie. Wybrałam bazę mydlaną z dodatkiem masłem shea, które jest jednym z moich ulubionych maseł kosmetycznych. Pisałam już o nich przy okazji moich ulubionych naturalnych produktów kosmetycznych. Bez problemu dostaniecie taką bazę mydlaną w sklepach internetowych z półproduktami do domowej produkcji kosmetyków. Ja swoją kupiłam w Ecoflores. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ulubione naturalne mydło – najlepiej bez zapachu. Naturalne mydełko opakowane w woreczek celofanowy będzie ładnym prezentem.
Zatem omija nas cała zabawa z ługiem – przygotowanie jest bezpieczniejsze, więc takie mydełko można zrobić z dziećmi. Nie musimy też czekać, aż w mydle skończą zachodzić procesy chemiczne podczas tzw. leżakowania – mydełkiem cieszymy się od razu, gdy tylko zastygnie. Gotową bazę wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej, przed rozlaniem do foremek wlać kilka kropel olejku różanego (ja swój przywiozłam z Turcji, choć nie mam pewności co do tego, że nie jest co najmniej rozcieńczony :-D) lub naturalnego olejku zapachowego. Uwaga! Tu wybierzcie specjalny olejek do kosmetyków, kompozycje zapachowe do kominka nie nadają się do stosowania na skórze!
Pokażę więc jak krok po kroku wykonać naturalne mydełka z olejkiem różanym. Potrzebujemy:
200 g bazy mydlanej
7 kropli olejku różanego
suszone płatki róż lub suszone pączki
foremki silikonowe
Pierwszym krokiem jest roztopienie bazy mydlanej w kąpieli wodnej – postaw mały garnek z posiekanym na małe kawałki mydłem na większy z gotującą się wodą. Przygotuj foremki z suszonymi płatkami.
Uważaj, żeby nie zagotować masy. Chwilę przed rozlaniem jej do foremek wlej olejek i wymieszaj. Wlew mydło do foremek i posyp jeszcze płatkami. Zostaw do ostygnięcia na minimum pół godziny.
Być może już to wcześniej zauważyliście, jestem wielką fanką różanych kosmetyków i samego zapachu róż. Tutaj znajdziecie więcej przepisów na domowe receptury kosmetyków:
ZOBACZ INNE PRZEPISY NA KOSMETYKI
Ich zaletą jest to, że wiemy dokładnie jakich składników używamy do produkcji, zatem bardziej świadomie dbamy o to, co nakładamy na skórę, a przy okazji oszczędzamy pieniądze. Domowa manufaktura kosmetyków to też świetna zabawa. 🙂
Skusicie się na robienie mydła w domu? A może już to robicie?