in DIY

Pisanki niczym porcelanowe jajka

at

Witajcie! Dziś w Wielki Piątek mam dla Was ostatnią w tym roku ozdobę wielkanocną – pisanki niczym porcelanowe jajka. Wbrew pozorom te jajka są bardzo proste do zrobienia. Aby jajka były lśniące niczym prawdziwa, szklona porcelana użyłam do nich specjalnego preparatu szklącego do decoupage. Delikatny efekt jak z filiżanki gwarantowany.
porcelanowe jajka

Jak Wasze przygotowania? Menu na Wielkanoc ustalone, narcyzy pięknie kwitną w wazonie, zaraz zabieram się za kraszanki i przygotowywanie koszyczka wielkanocnego. A w nim jak co roku: szynka na wielkanocne śniadanie, chlebek, trochę słodkości, sól i domowe kraszanki barwione w kapuście i cebuli. A co u Was wędruje do tradycyjnej święconki? Wczoraj zdążyłam jeszcze przygotować „porcelanowe jajka” wykonane techniką decoupage.

Bardzo lubię takie błękitne motywy na porcelanie, dlatego użyłam właśnie takich serwetek do decoupage. Zamiast wydmuszek użyłam styropianowych jajek, a to dlatego, że zależało mi na czasie i nie miałam ochoty jeszcze ich malować na biało. Jajka warto nabić na wykałaczki. Dzięki temu łatwo je będzie malować, a przy suszeniu wystarczy je wetknąć w kawałek styropianu, aby spokojnie wyschły ze wszystkich stron. Jeśli nie macie kleju do decoupage to żaden problem. Ja użyłam lakieru akrylowego do drewna (ważne, aby był wodorozcieńczalny), ale nada się też zwykłe białko jajka! Całkiem nieźle będzie trzymał delikatną serwetkę na swoim miejscu, a przy tym jest dużo bardziej ekologiczne.

pisanki decoupage

I najważniejsze! Zapomniałam wspomnieć o tym w powyższej grafice, ale serwetki rozwarstwiamy i przyklejamy tylko jedną warstwę z nadrukowanym motywem! Pamiętajcie, aby używać sporej ilości kleju podczas klejenia i nigdy nie pocierać pędzlem o jajko, bo łatwo podrzeć motyw. Serwetka łatwo się marszczy, ale nie warto tym się przejmować. Zapewniam was, że pod warstwą lakieru nie będzie tego widać. Największe bąbelki powietrza można zlikwidować delikatnie przyklepując serwetkę palcem lub pędzelkiem. I jak Wam się podoba efekt?

Zobacz też inne wielkanocne DIY na blogu:

Pisanki z kokardką

Pudełko z wytłoczek po jajkach

Pisanki ombre

porcelanowe jajka

Życzę Wam zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

Niech wiosna zamieszka w waszych sercach, a święta będą wesołe i spędzone w najlepszym rodzinnym gronie!

Share:

Kasia Janeta