in Europa, Podróże

Pomysł na weekend – romantyczne Bergamo

at

Jesień to chyba najlepszy czas na city breaki. Gdy pewnego dnia zrobiło się po raz pierwszy naprawdę chłodno, zerknęłam na oferty tanich lotów. Tym razem padło na Bergamo – romantyczne, wręcz pocztówkowe miasto w Lombardii na północy Włoch. Zobaczcie, czy warto się tam wybrać.

Do Bergamo zabrałam moją mamę – postanowiłyśmy sobie zrobić babski wypad. Pierwszego wieczoru zrobiłyśmy sobie spacer po mieście  zjadłyśmy w polecanej knajpce kolację. Bergamo, szczególnie górne (czyli stare) miasto jest niesamowicie klimatyczne. Bardzo podoba mi się ten klimat Włoch – kameralne place, zacienione uliczki, opowiadające historie mury miast i rozbrzmiewające dzwony kościołów. Wynajęłam mieszkanie przez portal Airbnb, na którym miałam do wykorzystania zniżki, więc przytulne mieszkanie w centrum dolnego miasta wyszło prawie jak hostel.  W ogóle polecam te miejsce – niesamowici właściciele, bardzo czysto i przyjemnie, mieszkanie dobrze wyposażone.  W pobliżu sporo knajp, Carrefour i blisko do dworca. W sam raz na taką weekendową podróż. Żona Gianluci poleciła nam wiele fajnych knajpek i kawiarni. Rejestrując się w portalu z TEGO linka, otrzymujecie ode mnie 100 zł zniżki na pierwszą podróż. Ja za to dostanę 50 zł na kolejną. Prawda, że super? Dlatego zachęcam do założenia konta, można znaleźć prawdziwe perełki i często wychodzi taniej niż hotele.  Jeśli jednak wolisz tradycyjnie hotel lub hostel, kasę na podróż możesz otrzymać też na Booking – wystarczy zarejestrować się tutaj, odbyć podróż i 50 zł wróci na twoje konto. 

PIERWSZY WIECZÓR W BERGAMO

Choć zrobiło się już ciepło, to i tak postanowiłyśmy pospacerować nieszpieszne do Citta Alta i na spokojnie rozejrzeć się za ciekawymi miejscami, no i jedzeniem! Bergamo wydało mi się miasteczkiem bardzo romantycznym i spokojnym. Ot taka włoska perełka, gdzie czas życie płynie swoim stałym, powolnym rytmem. Tego wieczoru zjadłyśmy pyszne ravioli, doprawiłyśmy porządną porcją wina i pooglądałyśmy prześliczne wystawy sklepików. Następnego dnia zaplanowałyśmy wycieczkę nad jezioro Como, dlatego dopiero następnego wieczoru i ostatniego dnia udało się nam „zaliczyć” trasę spacerową z najciekawszymi zabytkami w Bergamo. 

ZOBACZ TEŻ: Zwiedzanie Rzymu

BERGAMO – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Piazza Vecchia, czyli Stary Plac to serce Górnego Miasta. Na tym XV-wiecznym placu znajduje się fontanna, wieża Campanone, a na tyłach znajduje się plac katerdalny św. Aleksandra, a tam bazylika Santa Maria Maggiore i przepiękna Cappella Colleoni – niczym różowo-biała koronka oraz Duomo – najważniejsza katerda w Bergamo. 

Bergamo

Bergamo

San Vigilio. Na górującym nad Bergamo wzgórzu znajdują się ruiny fortecy. Można tam dojechać kolejką  z górnego miasta. Po wyjściu zr stacji trzeba kierować się za znakami na Castello. Krótki spacer pod górę owocuje pięknymi widokami na całe Bergamo – oczywiście, jeśli trafi się pogoda 🙂

Mury weneckie. Pochodzą z XVI wieku z czasów Republiki Weneckiej i okalają całe górne (stare) miasto.  Do Citta Alta prowadzą cztery bramy. Warto przespacerować się wzdłuż murów, aby podziwiać panoramę na Citta Bassa. 

Funicolare. Wspomniane już kolejki są w Bergamo dwie. Jedna łączy dolne miasto z górnym, drugą można dotrzeć z górnego miasta na wzgórze San Vigilio. Obie w cenie biletu 24h lub 72h na komunikację miejską po Bergamo. Stacje kolejek są dość dobrze ukryte – warto zapytać kogoś o drogę.

To zaledwie kilka miejsc, które zobaczyłyśmy w Bergamo. Bardzo chciałabym tam wrócić, bo niestety nie starczyło czasu na wszystko. Kolejnego dnia pojechałyśmy nad jezioro Como, ale o tym będzie już niedługo nowy wpis. Jak widać, nawet podczas takiej mglistej aury i chłodu można spokojnie pozwiedzać miasto. Naprawdę jest warte zobaczenia!

Tu będzie druga część – Jezioro Como, Varenna i Lecco

 

KILKA PORAD

Choć Bergamo bez problemu można zwiedzić pieszo, warto zakupić bilet na komunikację miejską, która obejmuje też zabytkowe kolejki tzw. funicolare oraz autobus z i na lotnisko. Bilet wystarczy skasować jeden raz w autobusie z lotniska. Bilet można zakupić w informacji turystycznej na lotnisku. 

W Bergamo są dostępne darmowe hotspoty, informacji można poszukać w informacji turystycznej. 

Funicolare, zabytkowe kolejki kursują od 10 do 20. Warto z nich korzystać, bo wysokości w mieście mogą być trochę uciążliwe, szczególnie przy upale.

ILE TO KOSZTUJE?

bilet Katowice – Bergamo = od 39 złotych

mieszkanie / 2 noce = 90 euro

bilet 72-godzinny = 7 euro 

bilet na pociąg Bergamo – Lecco = 3,60 euro 

bilet na pociag Lecco – Varenna = 2,90 euro

wstęp na Castello di Vezio = 4 euro

niesamowity weekend w pięknej włoskiej mieścinie = bezcenne 

Jestem ciekawa, czy już byliście w Bergamo. Macie zamiar się tam wybrać?

Kasia Janeta