in Styl życia

Mały przewodnik po Krakowie

at

Dużo czasu minęło od mojego pobytu w Krakowie, choć w planach miałam już dawno taki mały przewodnik po Krakowie. Skupiłam się na miejscach, które odwiedziłam i które sprawiły, że pokochałam te miasto na nowo. Znajdziecie tu kilka podpowiedzi, jeśli planujecie walentynkowy wypad do Krakowa lub dłuższy pobyt.

IMG_4119

ZWIEDZANIE

Zamek Królewski na Wawelu

Nie wdrapać się na zamkowe wzgórze i z tej perspektywy nie spojrzeć na Wisłę i Kraków to tak, jakby nie być w Krakowie. Warto też usiąść na zamkowym dziedzińcu wśród krużganków lub zwiedzić komnaty królewskie. 

IMG_3756

Collegium Maius (Jagiellońska 14)

Warto usiąść sobie w cieniu na dziedzińcu collegium, a potem zwiedzić wnętrza udostępnione do zwiedzania. 

Podziemia Rynku (Rynek Główny 1)

Bilet trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, ale warto poczekać, bo podziemia są imponujące. 

Kazimierz Krakowski

Spacerek po Kazimierzu, zapiekanka na Placu Nowym i zwiedzenie pięknych synagog i Nowego Cmentarza to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Krakowa. A wieczorem warto przejść się po tamtejszych knajpkach i poznać od podszewki życie nocne tego zakątka.

Muzeum Czartoryskich (Św. Jana 19)

Miejsce spoczynku jednego z najsłynniejszych obrazów Leonarda Da Vinci Damy z łasiczką i dzieła Rembrandta. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Polsce założone przez Izabelę Czartoryską. Niestety Muzeum podczas mojego pobytu było zamknięte z powodu prac konserwatorskich.

Kamienica Hipolitów (Plac Mariacki 3)

Wystawa Mieszkański Dom przedstawia mieszkania bogatych mieszczan z XVII wieku i stanowi część Historycznego Muzeum Krakowa. Do dole kamienicy znajduje się urocza knajpka, moja ulubiona w całym Krakowie.

Plac Matejki

Mało znany plac w pobliżu Barbakanu. Na środku usytuowano Pomnik Grunwaldzki, a obok można zobaczyć ładny kościół św. Floriana z XII wieku. Na placu znajduje się wiele ciekawych restauracji i butików, a nie jest tak tłoczno jak na pobliskiej Floriańskiej.

mały przewodnik po krakowie

RESTAURACJE I KAWIARNIE

Cafe Bar Magia (Plac Mariacki 3)

Moja ulubiona kawiarnia w Krakowie. Bardzo ładny wystrój, pyszne lemoniady i ciasta, a latem można usiąść w cieniu balkonów kamienicy Hipolitów. Najcichsze miejsce na krakowskim rynku.

mały przewodnik po krakowie

Glonojad (Plac Matejki 2)

Świetna knajpka z wegetariańskim jedzeniem, często na modłę indyjską. Jedzenie tak pyszne, że nawet mięsożercy są stałymi bywalcami. Do spróbowania samosy, curry z labneh i świeżo wyciskany sok z pomarańczy. 

Bonjour Ca Va (Warszawska 16)

Fajna knajpka z dobrą kawą, typowymi francuskimi wypiekami i tartami. Można tam zjeść pyszne śniadanie i lekki lunch, a na deser wypróbować bezowe pyszności.

Mini Bar Endzior ( Plac Nowy 4)

Najlepsze zapiekanki na całym Kazimierzu. Znajdziecie je na Placu Nowym i tam zazwyczaj ciągnie się największa kolejka.

Moa Burger (Mikołajska 3)

Solidna porcja wołowiny, czyli podobno najlepsze burgery w Krakowie. Zazwyczaj jest duże obłożenie, dlatego można zabrać na wynos i posilić się na ławeczce Małego Rynku.

Camelot (Św. Tomasza 17)

Krakowska legenda, gdzie można zjeść dobry obiad lub wybrać na popołudniową kawę. Znajduje się w uroczym Zaułku Niewiernego Tomasza, tuż obok kościoła pod wezwaniem tego świętego.

IMG_3727

ROZRYWKA

Singer (Estery 20)

Numer Jeden nocnych eskapad na Kazimierz. Za dnia zwykła knajpka, gdzie można napić się piwa lub kawy, w weekendy zabawa do białego rana z muzyką z całego świata. Miejsca jest tak mało, że najwygodniej tańczy się na stołach i jest to całkowicie akceptowane przez obsługę.

IMG_4366

Komisariat (Estery 16)

Kolejny bar w stylu PRLowskim na Kazimierzu. Najczęściej otwiera imprezę i nad ranem ją zamyka.

Manufaktura Cukierków (Grodzka 37)

Oczy zaświecą Wam się na widok kolorowych, ładnie opakowanych landrynek i cukierków, a jak traficie na czas, to załapiecie się na darmowy pokaz wyrobu słodyczy.

IMG_3803

ZAKUPY

Plac Targowy Stary Kleparz

Najlepsze zakupy spożywcze tylko na Starym Kleparzu. Oprócz warzyw i owoców, świeżych ryb i mięsa można tam znaleźć domowy chleb, sery prosto z Holandii, nietypowe zioła i owoce z polskich lasów, bundz i jadalne płatki kwiatów.

Skład Tanich Książek (Grodzka 50)

Można tam upolować książki w dobrych cenach, w tym poradniki, przewodniki i książki naukowe. 

Circus Family (Plac Mariacki 1)

Rewelacyjny sklepik z czekoladowymi słodyczami w imponującym wystrojem rodem z cyrkowego namiotu. Na miejscu można napić się gorącej czekolady i zjeść pyszne ciastko.

Galeria Bukowski (Sienna 1)

To miejsce przenosi do czasów dzieciństwa. Piękne misie pluszowe i ich królestwo. Warto zajrzeć i kupić misia dla siebie lub najmłodszego członka rodziny.

IMG_3718

Tradycyjnie czekam na Wasze podpowiedzi w komentarzach!

Share:

Kasia Janeta