in Domowe kosmetyki, Zrób to sama

Różany eliksir – zrób własny olejek

at

Przygotowanie maceratu różanego jest naprawdę bardzo proste!

 

Rozpoczyna się czas kwitnienia róż, jednych z moich ulubionych kwiatów. Pewnie wiecie, że róże są jadalne i można z nich przygotować naprawdę niesamowite przysmaki takie jak konfitury, nalewki, syropy i pasty. Te różane szaleństwo trwa całe lato, bo krzaki róż pachnących co chwilę zaskakują nowymi pączkami. Prawdziwy olejek eteryczny z płatków róży jest bardzo cenny, a przy tym strasznie drogi – osiąga ceny ok. 100 zł za 1 g! To zresztą nic dziwnego, bo do wydobycia kilograma olejku potrzebne jest aż 5 ton płatków róży, zbierane poranną porą. Ja proponuję jednak wykonanie olejku na bazie zwykłego oleju słonecznikowego do celów urodowych i zdrowotnych. Postanowiłam wykonać różany eliksir z płatków róży i Was zachęcam do zrobienia swojego. Taki olejek z  płatków nazywamy maceratem olejowym. Taka metoda jest świetnym sposobem na zatrzymanie cennych właściwości roślin i gotowy macerat można wykorzystać do tworzenia innych kosmetyków.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA RÓŻANY ELIKSIR?

 • Olejki eteryczne zawarte w płatkach róż mają zbawienny wpływ na wygląd skóry, wzmacniają naczynia krwionośne, mają działanie przeciwzapalne i tonizujące.
 • Zapach róży ma właściwości antydepresyjne i łagodzące stany nerwicowe i złe samopoczucie.
 • Olej słonecznikowy to bogactwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, nawilża i odżywia skórę.
 • Eliksir jest idealny dla każdego typu cery i niezależnie od wieku, a oprócz tego wzmacnia łamliwe paznokcie i odżywia włosy.

JAK PRZYGOTOWAĆ MACERAT Z PŁATKÓW RÓŻ?

Potrzebujemy:

dużą garść płatków pachnącej róży (dzikiej, pomarszczonej, damasceńskiej)

szklankę oleju słonecznikowego

wyparzony słoik z zakrętką

cierpliwość

 

Ja do przygotowania mojego eliksiru wykorzystałam płatki róży pomarszczonej, zwaną również potocznie dziką różą lub cukrową. Jej kwiaty mają ciemnoróżowy kolor i piękny, głęboki zapach. W słoiku ubiłam płatki i zalałam olejem. Bardzo ważne jest, aby płatki róży były całkowicie przykryte olejem. Wystające kwiaty mogą zacząć pleśnieć i wtedy nasza mikstura będzie do wyrzucenia. Zakręcamy szczelnie. Olej stawiamy na słonecznym parapecie i zostawiamy na co najmniej tydzień. W czasie można potrząsnąć słoikiem i sprawdzić, czy wszystkie płatki są zanurzone w oleju. Po tym czasie nabierze pięknego koloru, wtedy wystarczy odcedzić nasz eliksir i trzymać w zakręconej buteleczce w chłodnym miejscu. 

JAK STOSOWAĆ RÓŻANY ELIKSIR?

Taki olejek z kwiatów róży można stosować na skórę twarzy, używać jako olejek do masażu (podobno to silny afrodyzjak), używać jako perfumy, używać jako serum pod zmęczone oczy i wykorzystać do innych domowych kosmetyków.

 

A Wy do czego chcielibyście wykorzystać taki domowej roboty olejek różany? Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zachęcam do przeczytania tej książki, która to właśnie zainspirowała mnie do zrobienia różanego maceratu. 

Kasia Janeta

Pochodzę z pięknej mieściny na południu Polski. Miłośniczka podróży, kwiatów, książek i DIY. Staram się kreatywnie spędzać czas wolny. Na blogu piszę o tym, co mnie pasjonuje i inspiruje.

 • Beatrice Bernes

  Uwielbiam takie olejki.

 • Klott

  Właśnie minął tydzień , częściowo odcedziłam ,zapach fajny ale kolor olejowy:) czy tak ma być?Pozostałość jeszcze zostawiłam w spokoju ::))

  • Kolor zależy od róży – do tej pory raz mi wyszedł macerat o barwie różowej, ale to była intensywnie różowa róża ogrodowa. Kolor olejowy jest jak najbardziej okej!

 • Marek81

  Czy możecie mi poradzić, po zerwaniu kwiatów z dzikiej róży jeśli nie mam dostępu do oleju słonecznikowego jak najlepiej przechować na jakiś czas kwiat z dzikiej róży żeby nie stracił swoich właściwości?