in Europa, Podróże

Rzym. Trevi, Plac Hiszpański i Piazza Navona

at

Rzym to wspaniałe miasto pełne historii, pięknych miejsc i smacznej kuchni. Załóż wygodne buty, zabierz butelkę wody, bo zabieram cię na mały spacer po Rzymie, miejscu, które inspiruje artystów, filmowców i pisarzy. Poczuj ten klimat i pospaceruj ze mną ulicami Wiecznego Miasta.

spacer p

Budzimy się skoro świt i rozpoczynamy zwiedzanie od szóstej rano. Mijamy Termy Dioklecjana przy Piazza della Republica. Pora na kawę, koniecznie po włosku, przy barze na stojąco. Termy Dioklecjana to jedne z słynnych rzymskich łaźni publicznych zbudowane za czasów cesarza Dioklecjana. 

IMG_1271

IMG_1278

IMG_1309

Następnie kierujemy się Ulicą Czterech Fontann (Via delle Quatro Fontanne) na Piazza Barberini. Jeśli chodzi o cztery fontanny, przedstawiają one rzymskie bóstwa: Tyber, Junonę, Arno i Dianę. Każda postać wygrzewa się leniwie w słońcu, po jednej na każdej stronie skrzyżowania. Na Piazza Barberini kolejna fontanna, tym razem dłuta Berniniego. Tryton, bo jego właśnie przedstawia, był synem borza mórz i oceanów, Posejdona. 

spacer po rzymie

IMG_1313

IMG_1319

 

Ulicą Sistina wspinamy się się do kościoła Trinita dei Monti. Jeszcze trochę i będziemy na miejscu. Niestety Schody Hiszpańskie są w remoncie, dlatego boczną uliczką zejdziemy na Piazza di Spagna. Schody Hiszpańskie to jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Przed schodami znajduje się mała fontanna Barcaccia, która jest pamiątką po powodzi, podczas której wody Tybru wyrzuciły tu łódkę. 

IMG_1355

IMG_1382

IMG_1377

Idziemy dalej, za chwilę będziemy przy najsłynniejszej fontannie di Trevi. To tutaj Anita Ekberg brała kąpiel w filmie La dolce vita. Nie widziałeś tego filmu? Zrób to koniecznie! My jednak nie możemy zanurzyć w niej nawet stopy, wchodzenie do fontanny jest karane dosyć surowo 🙂

spacer po Rzymie

Zdjęcia zrobione, dość już podziwiania fontanny, pora ruszać dalej. Via delle Muratte i Via di Pietra przechodzimy na Piazza di Pietra. Zobacz te kolumny! To pozostałości po Świątyni Hadriana w Rzymie zbudowana na cześć tego cesarza przez jego następcę Antoniusza Piusa.

spacer po Rzymie

spacer po Rzymie

Pora na Panteon – świątynię poświęconą wszystkim bogom. Od VII wieku został przemianowany na kościół katolicki Santa Maria ad Martyres. Zobacz jego imponujące wnętrze. Oculus, otwór oświetlający wnętrze świątyni na prawie 8 metrów średnicy. Gdy pada, na środku świątyni tworzy się małe jeziorko.  🙂

spacer po Rzymie

spacer po Rzymie

IMG_1537

Dobrze, teraz skierujemy się na Piazza Navona, jednego z najpiękniejszych placów w Rzymie. Widzimy w jego centralnym punkcie kolejne dzieło Berniniego fontannę Czterech Rzek, zbudowaną wokół egipskiego obelisku. Jej cztery postacie symbolizują rzeki czterech kontynentów: Ameryki, Azji, Europy i Afryki. Co ciekawe, twarz Nilu jest zasłonięta, ponieważ nie znano wtedy jeszcze źródła tej rzeki. Na placu Navona znajdują się jeszcze dwie inne fontanny. Jedna z nich to fontanna Neptuna, jedna z moich ulubionych. 

spacer po Rzymie

IMG_1551

spacer po Rzymie

Zmęczeni? Jeszcze tylko odwiedzimy targ na słynnym placu Campo di Fiori i idziemy coś zjeść. To niedaleko od Piazza Navona. Nazwa kojarzy się z kwiatami, dlatego że przez długi czas znajdowała się tu łąka. W Średniowieczu plac był miejscem targowym, a otaczające go ulice biorą swe nazwy od handlarzy kawą, wytwórców kapeluszy, ślusarzy i stolarzy… Dawniej było to miejsce egzekucji, dziś targ pełen owoców i kwiatów. Upamiętnia to posąg Giordano Bruno, filozofa straconego w tym miejscu. Czesław Miłosz napisał nawet wiersz „W Rzymie na Campo di Fiori, kosze oliwek i cytryn…”

IMG_2139

IMG_1567

Ok, myślę, że teraz pójdziemy odpocząć, co ty na to? Wrócimy do zwiedzania wieczorem, gdy tylko upał trochę zelżeje 🙂 Do zobaczenia!

Jak Ci się podobał nasz spacer po Rzymie? Masz ochotę na więcej?

Share:

Kasia Janeta