in Europa, Podróże

Rzym. Koloseum, Palatyn i Vittoriano

at

Cześć! Dziś zabieram się w trzecią część naszej wycieczki. Nasz kolejny spacer po Rzymie to tym razem część historyczna. Jednak czy jest coś w tym mieście co nie jest silnie związane z historią? Zwiedzimy Koloseum, Palatyn z Forum Romanum i Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny. Chodź za mną!

forum romanum

W centrum wsiadamy do metra i podjeżdżamy pod stację Colloseo. Wychodząc z podziemi natrafiamy wprost na słynny symbol miasta, Koloseum. Nie ma chyba osoby, która nie uczyłaby się o tym miejscu. Na jej widok mam przed oczami gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i dalej nie mogę się nadziwić, że w tak starożytnych czasach Koloseum potrafiono napełnić wodą i rozgrywać na arenie morskie bitwy (naumachia). Spektakularne! Koloseum, inaczej Amfiteatr Flawiuszów został wzniesiony w I wieku. Oczywiście musimy swoje odstać pomimo zakupionych biletów, chętnych do zwiedzania jest naprawdę sporo 🙂

spacer po rzymie koloseum

spacer po rzymie koloseum

spacer po rzymie koloseum

Następnym punktem naszej wycieczki jest Wzgórze Palatyńskie. Po drodze mijamy Łuk Konstantyna Wielkiego. Przypatrz się tym szczegółom!

Łuk konstantyna wielkiego

IMG_2009

Docieramy do Forum Romanum. Pospacerujemy tu chwilę. Nad nim wznoszą się kolumny pozostałe po Świątyni Westy. Tuż obok znajdował się Atrium Vestae, gdzie przebywały kapłanki bogini ogniska domowego, Westy. Podtrzymywały one wieczny płomień płonący w świątyni. Ciekawostką jest, że do służby wybierano dziewczynki, które służyły Weście 30 lat. Kapłanki cieszyły się ogromnym szacunkiem do tego stopnia, że obrażenie westalki karano śmiercią. 

świątynia westy

atrium vestae

westalki forum romanum

IMG_2110

Całkiem dobrze zachowaną budowlą jest świątynia Romulusa, którą cesarz Maksencjusz dedykował swojemu zmarłemu synowi. 

forum romanum

Największą budowlą Forum Romanum i zarazem największą bazyliką jest Bazylika Maksencjusza i Konstantyna. Tam stał ogromny posąg Konstantyna, którego pozostałości można dziś podziwiać na Kapitolu. 

forum romanum
Chcesz wiedzieć więcej? Ten artykuł to źródło ciekawych informacji na temat tego miejsca.

Pora opuścić Forum Romanum. Skierujemy się teraz na Plac Wenecki, gdzie stoi monumentalny Ołtarz Ojczyzny, Vittoriano. To przede wszystkim włoski pomnik państwowy, nazwa odwołuje się do króla zjednoczonych Włoch, Victora Emanuela II. Vittoriano powstał w XIX wieku. Ołtarz Ojczyzny zdobi szesnaście posągów symbolizujących regiony Włoch. Sam Plac Wenecki znajduje się u podnóża Kapitolu. Wziął on swoją nazwę od Pałacu Weneckiego. Po dojściu do władzy Benito Mussolini urządził sobie w nim rezydencję. Ponoć nigdy nie gasił światła w swoim biurze, aby myślano, że duce czuwa nad krajem nawet w nocy.

IMG_2114

To koniec naszej wycieczki. Wstąpimy tylko na targ na Campo di Fiori po orzeźwiające owoce i zrobimy sobie małą siestę przy fontannie. Wracamy do zwiedzania popołudniu 🙂 

IMG_2136

IMG_2139

Zobacz inne wpisy z cyklu Spacer po Rzymie:

Część pierwsza – Trevi, Piazza di Spagna i Piazza Navona

Część druga – Watykan i Muzea Watykańskie

Gdzie zjeść najlepsze tiramisu w Rzymie?

Miłego zwiedzania!

Kasia Janeta