in Europa, Podróże

Rzym. Trastevere i EUR

at

Witaj! Dziś ostatni dzień naszej przygody w stolicy Włoch. Po najważniejszych zabytkach i popularnych miejscach zabieram się na spacer po Rzymie alternatywnym. Tym razem zwiedzamy dzielnicę Trastevere – tzw. Zatybrze, następnie przenosimy się do dzielnicy EUR, kawałek na południe Rzymu. 

trastevere

Metrem udajemy się na stację Circo Massimo i stamtąd robimy sobie pieszą wycieczkę przez Isola Tiberina. Wyspa Tybrowa to magiczne miejsce, dawniej stała na niej świątynia Eskulapa, patrona lekarzy. Na ruinach świątyni dziś stoi piękna bazylika św. Bartłomieja Apostoła. My zatrzymamy się tutaj na najlepsze lody bazyliowe w całym Rzymie!

IMG_2188

Isola Tiberina

IMG_2360

Zatybrze to dla mnie miejsce, w którym można poczuć prawdziwy Rzym. Brukowane uliczki wiją się między starymi kamienicami porośniętymi bluszczem. Trastevere przypomina artystyczne dzielnice więlkich miast, a przy tym jest absolutnie wyjątkowe. Na placach pełno jest ulicznych grajków, ilusjonistów i artystów. Ta malownicza mieszanka nie kończy się po zachodzie słońca. Nocne życie tętni tam cały czas, na schodkach fontanny, na stołku w kawiarni czy też przy lampce wina w którymś restauracyjnym ogródku. 

IMG_2195

trastevere

trastevere

IMG_2391

IMG_2207

Sercem dzielnicy Trastevere jest Piazza di S. Maria in Trastevere i wznoszący się na placu kościół o tej samej nazwie. Dziś można podziwiać piękny portyk i górującą nad kościołem kwadratową dzwonnicę. Odpoczniemy chwilę pod fontanną umieszczoną w centrum i popodziwiamy chwilę ulicznych artystów. Prawda, że jest tu pięknie?

IMG_2221

trastevere

IMG_2208

Poszukamy również coś do jedzenia. Jest w czym wybierać. Prawie każda trattoria to będzie strzał w dziesiątkę. Na zwiedzanie Trastevere wystarczy kilka godzin, ale ja polecam spędzić tam cały dzień i noc 🙂

IMG_2231

IMG_2373

IMG_2246

trastevere

Wieczorem życie na Trastevere wcale się nie kończy. Dopiero wtedy Zatybrze ożywa, liczne restauracje i kawiarnie zapełniają się, z każdego miejsca rozbrzmiewa muzyka, słychać gwar rozmów i stukanie kieliszków. 

trastevere

Nocne życie artystycznej dzielnicy doskonale pasuje do umieszczonego w pobliżu Janikulum cytatu Baudelaire’a na murze:

Jest godzina pijaństwa!

Aby nie być udręczonymi niewolnikami Czasu.

bądzie  ciągle pijani !

Winem, poezją lub cnotą, jak wam się podoba.

IMG_2294

Krążąc trochę uliczkami dochodzimy  na wzgórze Janikulum. W końcu dochodzimy do Fontanna dell’Acqua Paola, a z wzniesienia rozciąga się widok na cudny Rzym. Obok mieści się ogród botaniczny, zostawiamy sobie jednak spacer po nim na jakiś inny słoneczny dzień. 

IMG_2297

IMG_2324

IMG_2332

Wracamy do hostelu, koniecznie spacerem wzdłuż rzeki. Latem miasto organizuje tam Lungo in Tevere. Koncerty, wystawy, stragany, knajpki i różne punkty gastronomiczne. Można się tam zatrzymać i wypić coś zimnego, posłuchać muzyki lub wziąć udział w typowo festynowych atrakcjach. 

Następnego dnia jeszcze przed wylotem do Polski pokażę Ci dzielnicę EUR czyli Esposizione Universale di Roma. Dziś jest to główne centrum biznesowe Rzymu i nowoczesne, zielone miejsce poza turystyczną mapą. Benito Mussolini próbował zagospodarować te miejsce na światową wystawę, ale wojna pokrzyżowała plany słynnej duce.Oprócz biurowców mamy tu też uniwersytety i muzea, a niedokończone budowle z lat 30. zostały odbudowane i włączone w urbanistyczny obraz dzielnicy. Żałuję, że nie mamy czasu na odwiedzenie Muzeum Kultury Włoskiej, ale cóż… Wrócimy do Rzymu wkrótce, obiecuję! Odpoczniemy chwilę w parku i udamy się na dworzec.

IMG_2429

IMG_2445

IMG_2446

IMG_2452

Pora pożegnać się z Rzymem. To już ostatni spacer po Rzymie w tym roku. Mam nadzieję, że ci się spodobało i że wrócisz do Wiecznego Miasta. Koniecznie zabierz mnie ze sobą 🙂

Spacer po Rzymie – Trevi, Plac Hiszpański i Piazza Navona

Spacer po Rzymie – Watykan

Spacer po Rzymie – Koloseum, Palatyn i Vittoriano

Najlepsze tiramisu w Rzymie

Kasia Janeta

Pochodzę z pięknej mieściny na południu Polski. Miłośniczka podróży, kwiatów, książek i DIY. Staram się kreatywnie spędzać czas wolny. Na blogu piszę o tym, co mnie pasjonuje i inspiruje.