in Europa, Podróże

Spacer po Rzymie – Watykan

at

Po rzymskich zabytkach i placach znów zabieram cię w dalszą podróż: na mały spacer po Watykanie. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego i enklawa na terytorium Rzymu. W drogę!

IMG_1796

Na powierzchni niecałych 45 ha można znaleźć takie skupisko ciekawych miejsc, niż w niejednym kraju. Watykan posiada własną rozgłośnię radiową, pocztę, gazetę i telewizję. Na początku naszej trasy znajduje się Zamek Anioła, który na pewno pamiętasz z filmu Anioły i demony. Prowadzi do niego most, również o tej samej nazwie, choć wcześniej nazywany był Mostem Eliusza. Zdobią go posągi aniołów oraz św. Piotra i św. Pawła. Zamek Anioła wcześniej był grobowcem dla cesarza Hadriana i jego rodziny, później go rozbudowano i zmieniono funkcję na więzienie i fortyfikację obronną. 

watykan

IMG_1590

Z mostu widać kolejny, który również prowadzi do Watykanu i w oddali kopułę Bazyliki Świętego Piotra. 

IMG_1594

W Watykanie uwielbiam patrzeć na ogromną, czterokolumnową kolumnadę Berniniego okalającą Plac św. Piotra. Stań na miejscu oznaczonym napisem „centro del colonna” i spójrz na kolumny.

IMG_1613

IMG_1630

Kolumnada zaprojektowana jest i zbudowana w ten sposób, że będąc w jej centrum środkowe i tylne kolumny pięknie „chowają się”. Ten efekt możliwy jest tylko dzięki idealnym proporcjom. Prawda, że genialne? Kolumnadę zdobi 140 posągów świętych.
IMG_1626

IMG_1770

Po lewej stronie znajduje się poczta watykańska. Podobno działa znacznie sprawniej niż włoska. Chcesz o sprawdzić? Śmiało! Kto nie chciałby otrzymać pocztówki z pieczęcią watykańską?

IMG_1641

W centralnym punkcie placu znajduje się egipski obelisk pamiętający czasy Nerona, zdobił on dawniej jego cyrk. Do Rzymu sprowadził go cesarz Kaligula wraz z dwunastoma innymi, dziś rozsianymi po całym mieście. 

watykan

Pora skierować się do Muzeów Watykańskich. Na szczęście mamy bilety, dlatego nie musimy stać w gigantycznej kolejce, która ciągnie się aż od placu. Niestety nie udało mi się zdobyć biletów łączonych ze zwiedzaniem Ogrodów Watykańskich, ale moneta wrzucona do Fontanny di Trevi ma nam zapewnić powrót do Rzymu, więc będzie jeszcze okazja. 

IMG_1672

watykan

W Muzeach Watykańskich musimy poddać się kontroli bezpieczeństwa (prawie jak we wszystkich muzeach w Rzymie) i schodami wyruszamy podziwiać zgromadzone w nich dzieła sztuki. Spójrz też na sufity i zdobiące je freski. Ja jestem nimi oczarowana 🙂

IMG_1681

IMG_1685

IMG_1721

IMG_1692

IMG_1731

Ciekawym punktem na trasie zwiedzania Muzeów jest Galeria Map Geograficznych. 

watykan

IMG_1750

Ostatnim punktem jest Kaplica Sykstyńska, miejsce przeznaczone na najważniejsze uroczystości kościelne. To tu dawniej odbywały się konklawe. Zdobią ją najsłynniejsze freski Michała Anioła. Ze względu na ważność tego świętego miejsca nie można tu rozmawiać ani robić zdjęć. Przechodzimy więc dalej i trafiamy na schody. To właśnie nimi uciekał papież przed swoimi nowymi obowiązkami w filmie Morettiego Habemus papam. To koniec naszej wizyty w muzeach. Pora na bazylikę! 

IMG_1764

Po prawej stronie od wejścia znajdziemy Pietę. Bardzo lubię tę rzeźbę. Pieta, czyli Matka Boska trzymająca zmarłego Syna w ramionach. Spójrz na jej delikatną twarz i drobną posturę w stosunku do zmarłego Chrystusa. Jednak jej nogi pokryte fałdami szaty wydają się tak silne i mocne, jakby mogła unieść na nich cały świat. Następnie chwila zadumy i modlitwy nad kryptą świętego Jana Pawła II. Grób został przeniesiony z podziemi i obecnie stoi w jednej z kaplic bazyliki. 

IMG_1780

Sama bazylika jest ogromna, jednak odpowiednie proporcje budowli i znajdujące się w nich rzeźby i zdobienia są wystarczająco duże, by sprawić nam złudzenie optyczne. Napisy wewnątrz kopuły, choć wydają się małe, mają 2 metry wysokości. Wedle tradycji bazylika stoi w miejscu pochówki św. Piotra, pierwszego papieża, a góruje nad nią konfesja. Siedem metrów niżej znajduje się grób św. Piotra, znaleziony tu podczas prac archeologicznych na zlecenie papieża Piusa XII. Wcześniej miejsce pochówku było umowne, nie było żadnych dowodów na istnienie tego grobu, a jedynie wiara i tradycja. 

IMG_1783

watykan

Pielgrzymów odwiedzających Watykan jest coraz więcej, dlatego my się żegnamy z tym pięknym i dziwnym państwem. Z daleka spójrz jeszcze na bazylikę, najważniejsze miejsce w całym Watykanie i pomyśl o tym miejscu jako skarbie sztuki, historii i wiary. 

ZOBACZ TEŻ: 

Część pierwsza Spaceru po Rzymie: Trevi, Plac Hiszpański i Piazza Navona

Za niedługo kolejna część cyklu z Rzymu, nie przegap i śledź mnie na Bloglovin, FB lub Instagram 🙂

Do zobaczenia!

Share:

Kasia Janeta