in Podróże, Polska

Międzygórze – pomysł na weekend

at

Małe, urokliwe miasteczko, otaczające go góry i wszechobecna zieleń to kolejny pomysł na weekend według Wyspy Inspiracji. Międzygórze to piękna miejscowość położona w dolinie u podnóża Śnieżnika. Dlaczego warto odwiedzić Międzygórze?

międzygórze

Do Międzygórza zapragnęłam się wybrać po obejrzeniu jednego z odcinków Mai w Ogrodzie. Czasem gdy coś mnie zainspiruje to nie mogę przestać dążyć do tego, żeby samemu tego doświadczyć. Wcześniej nigdy nie słyszałam o tym miejscu, a majówka to był idealny czas, aby wreszcie zobaczyć na żywo te miasteczko.

międzygórze

page2

Międzygórze położone jest w pięknej górskiej scenerii, u stóp Masywu Śnieżnika. Za sprawą księżnej Marianny Orańskiej rozwinęło się w XIX wieku w popularny kurort. Sama księżniczka była jedną z najbardziej niekonwencjonalnych kobiet tamtych czasów. Przyczyniła się znacznie do rozwoju nie tylko Międzygórza, ale też innych terenów Ziemi Kłodzkiej. Z jej inicjatywy wybudowano kilka domów gościnnych dla letników w Międzygórzu, których niezwykła tyrolska architektura zachowała się do dzisiaj. Później pod koniec XIX wieku w Międzygórzu rozwinął się ośrodek sportów zimowych. Turyści zjeżdżali na „rogatych saniach” trasami z Czarnej Góry i Śnieżnika. Obecnie nieopodal wybudowano nowoczesny ośrodek narciarski Czarna Góra. 

międzygórze

międzygórze

międzygórze

W samym Międzygórzu można podziwiać piękne, drewniane pensjonaty i gospody. Istnieje tam od 1871 roku gospoda, dziś nazwana „Dom Nad Wodospadem” mieści się nieodpodal wodospadu Wilczki. Mostek i punkty widokowe na wodospad spadający kaskadą z 23 metrów to również pomysły księżniczki. Kilka lat później wybudowano ogromne, luksusowe sanatorium, obecnie dom wczasowy Gigant i wiele innych mniejszych pensjonatów. Tyrolska zabudowa została wpisana na rejestr zabytków. Niedaleko wodospadu można spacerem dotrzeć do zapory na rzece. 

międzygórze

Do innych atrakcji Międzygórza należy też Ogród Bajek stworzony przez leśnika Izydora Kriestena, który zagospodarował teren wokół domu, zasadził drzewa i ozdobne krzewy, a sam ogród ozdabiał bajkowymi postaciami tworzonymi z korzeni i kory. Podczas zwiedzania miasteczka warto wspiąć się na wzgórze, gdzie znajduje się kościół Świętego Krzyża. Stamtąd rozciąga się widok na okoliczne góry i zabudowania. Poniżej można zobaczyć zabytkowy drewniany kościół św. Józefa.

międzygórze

Międzygórze to też świetny punkt wypadowy w pobliskie góry. My wybraliśmy szlak z Międzygórza na Śnieżnik. To najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich – mierzy 1425 metrów wysokości. Ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Sudetów. Po drodze można spocząć w schronisku „Pod Śnieżnikiem”, który powstał w XIX wieku na miejscu farmy mlecznej. Według niektórych to jedno z najładniejszych schronisk górskich. 

IMG_7005

IMG_7021 IMG_7024 IMG_7035

Międzygórze to świetny pomysł na weekend, ale również na dłuższy pobyt. Miejsce docenią zarówno ci, którzy szukają spokoju, ale również ci, dla których synonimem wypoczynku to góry i zwiedzanie pobliskich zabytków. A jest co oglądać – Kotlina Kłodzka to mnóstwo atrakcji na bardzo małym terenie, ale to opowieść na inny raz, bo trudno zmieścić się w jeden weekend. 🙂

Byliście kiedyś w Międzygórzu? Jak spędziliście majówkę?

Kasia Janeta