in Europa, Podróże

Londyn pełen magii, czyli najciekawsze miejsca dla fanów Harry’ego Pottera

at

Być w Londynie i nie poszukać miejsc, które bezpośrednio wiążą się z magiczną serią? Do tego nie mogłam dopuścić. Jako wierna fanka najsłynniejszego czarodzieja zapraszam was na Londyn pełen magii, czyli najciekawsze miejsca dla fanów Harry’ego Pottera.

THE MAKING OF HARRY POTTER 

Odwiedzający Londyn fani Harry’ego Pottera często wybierają się do Warnes Bros Studio The making of Harry Potter. I warto się tam wybrać, choć bilet wcale nie należy do najtańszych. Należy go zarezerwować co najmniej tydzień lub dwa przed planowaną wizytą. Aby dotrzeć do Warnes Bros Studio trzeba pokonać długą podróż metrem do stacji Wattford Junction i tam przesiąść się do specjalnego autobusu (bilet na niego kupuje się u kierowcy i zawiera od razu powrotny). Bez obaw, nie sposób go przegapić! 

miejsca dla fanów harry'ego pottera

WB Studio to taka ogromna hala pośrodku niczego. W zewnątrz wygląda to dość niepozornie, jednak po wejściu zaczyna się magia! Warto dotrzeć pół godziny wcześniej, bo kolejki są naprawdę spore. Na początku rozsiadamy się w sali kinowej i po obejrzeniu krótkiego filmu z aktorami HP w roli głównej naszym oczom ukazuje się… wejście do Hogwartu! Wchodzimy do sali głównej, a następnie możemy już samodzielnie zwiedzać kolejne plany zdjęciowe – pokój wspólny Gryfonów, dormitorium, dwór Malfoyów, Norę czy lochy, gdzie nauczano eliksirów oraz poszczególne elementy, które pojawiły się w filmie jako rekwizyty, często zaprojektowane i stworzone od podstaw przez licznych rzemieślników i artystów – zegar z Hogwartu, drzwi do Komnaty Tajemnic, wejście do gabinetu Dumbledora, kostiumy, peruki, biżuterię i wiele innych.

miejsca dla fanów harry'ego pottera

Następnie przechodzi się do restauracji, gdzie można napić się piwa kremowego i zjeść coś bardziej treściwego. Myślałam, że tam wycieczka się kończy, ale to dopiero była połowa… Na podwórzu znajduje się oryginalny Błędny Rycerz – trzypiętrowy, fioletowy autobus, zbudowany od podstaw dom przy Privet Drive, zniszczony dom rodziców Harrego z Doliny Godryka i niebieski latający Ford Anglia, w którym można sobie zrobić zdjęcie. To nie koniec. Następnie przechodzi się do sal, gdzie pokazano warsztat tworzenia postaci magicznych, niesamowitą pracę ludzi o niezwykłej wyobraźni. Gobliny, smoki, magiczne zwierzęta, a nawet Hardodziob i magiczna, gryząca książka. Niesamowite, ile osób pracowało nad tym filmem, ile serca i pracy włożyli w to, aby świat Harry’ego Pottera był realistyczny. 

Po drodze można również zobaczyć ogromną makietę Hogwartu, stację King’s Cross z peronem 9 i 3/4, nowootwarty Zakazany Las z… hmm… niespodzianką (dla osób o mocniejszych nerwach i bez arachnofobii) i realistyczną, cudowną Ulicę Pokątną, by następnie przejść do sklepu z magicznymi przedmiotami, różdżkami i słodyczami. Polecam sercem każdemu fanowi HP wycieczkę do WB Studio. Nawet osoby, ktore mgliście znają filmy i nigdy nie czytały książek, będą zaciekawione (pozdrawiam, Patrycja!). Nie zapomnijcie kupić przy okazji kilku czekoladowych żab!

miejsca dla fanów harry'ego pottera

 

HOUSE OF MINALIMA

W przeuroczej różowej kamienicy przy ulicy Greek 26 na Soho mieści się butik dwóch grafików, którzy są autorami wszelkich grafikw filmowej adaptacji Harry’ego Pottera. Miraphora Mina i Eduardo Lima stworzyli wszelkie postery, nagłówki gazet, okładki ksiażek, listy, bilety i jeszcze więcej, które sprawiły, że magiczny świat stał się jeszcze bardziej realistyczny. W sklepie funkcjonuje darmowa wystawa, która zainteresuje wszystkich fanów HP i nowego filmu Fantanstyczne zwierzęta i jak je znaleźć.  A jeśli grafiki się wam spodobają zawsze można w butiku na dole kupić własny print do kolekcji lub upolować piękną ilustrowaną książkę (na przykład taką, którą pokazywałam już kiedyś na Instastory – zapraszam do śledzenia!)

miejsca dla fanów harry'ego pottera

ŚLADAMI HARRY’EGO – POSZUKAJ TYCH MIEJSC

Można wybrać się na jedną z popularnych Free Harry Potter Walking Tour lub samodzielnie poszukać miejsc w Londynie, które wiążą się z filmem o czarodzieju. W tym pomoże ta mapa, gdzie zaznaczono znane z filmu i książek lokalizacje. Czy to będzie ulica Pokątna, czy pamiątkowy wózek na peronie 9 i 3/4 na stacji King’s Cross, a może Millenium Bridge, który został w 7 części zniszczony przez śmierciożerców? Zarówno samodzielne poszukiwania i darmowa wycieczka z przewodnikiem jeszcze lepiej wprowadzą w świat Harry’ego Pottera. Każde z przystanków z mapy opisane jest szczegółowo na stronie biura wycieczek -> tutaj.

A jak to jest z wami? Jesteście fanami Harry’ego Pottera czy raczej mugolami? Które z tych miejsc chcielibyście odwiedzić?

Kasia Janeta