in Podróże, Polska

Skansen w Sanoku – pomysł na weekend

at

Podczas mojego ostatniego pobytu w Bieszczadach udało mi się zwiedzić niezwykłe miejsce – skansen w Sanoku. Dzięki temu miejscu można przenieść się do czasów Łemków, Podgórzan, Bojków i innych ludów zamieszkujących kiedyś ten region. Wizyta w Parku Etnograficznym i popołudnie nad Soliną lub zwiedzanie samego Sanoka to świetny pomysł na weekend. Zresztą zobaczcie zdjęcia. Jestem pewna, że skuszą Was do zobaczenia tego niezwykłego muzeum.

IMG_2493

Park Etnograficzny w Sanoku to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Na 38 hektarach zaprezentowano kulturę wschodnich Karpat i ludów te tereny zamieszkujących z okresu od XVII do XX wieku. 28 hektarów to całkiem sporo, prawda? Proponuję zarezerwować sobie na zwiedzanie dużą część dnia :). Na tym terenie zgromadzono ok. 100 obiektów: chaty, dworki mieszczańskie, kościółki, cerkwie, obiekty gospodarcze, stodoły… Duże wrażenie robi rynek galicyjski. Każdy dom został odpowiednio urządzony i mogliśmy podglądnąć ciekawie urządzone pomieszczenia w domach wokół rynku. 

skansen w sanoku

Rynek otacza 26 domów o konstrukcji zrębowej i przysłupowej. 

skansen w sanoku

skansen w sanoku

W sklepie kolonialnym jest możliwość zakupu kolorowego mydełka, herbat, czekoladek lub kawy. Wnętrze sklepu zdobi piękna kasa. 

skansen w sanoku IMG_2527 16

skansen w sanoku IMG_2524 17

Apteka oferuje różne specyfiki, a receptury na nie aptekarz opracowuje w własnym gabinecie, który mieści się obok. 

skansen w sanoku

skansen w sanoku

Każdy dom na ryneczku jest nie tylko sklepem, ale posiada również pomieszczenia mieszkalne, w tym piękne kuchni z murowanymi piecami i starymi kredensami. 

skansen w sanoku

skansen w sanoku IMG_2436 02

skansen w sanoku

Stolarz również oferuje swoje usługi, a jego warsztat mieści się zaraz obok sypialni. 

skansen w sanoku

skansen w sanoku IMG_2439 30

Jeśli dalej macie mało, to możecie wysłać pocztówkę na poczcie. Jestem pewna, że jakoś usług poczty mimo upływu ponad wieku nie zmieniła się zbytnio. 😉


skansen w sanoku

Wychodząc poza rynek można się poczuć jak na prawdziwej wsi. Oddalone od siebie domostwa są naprawdę imponujące. Oczywiście niektóre można zwiedzić w środku. Proponuję obejść je dookoła, aby odkryć naprawdę piękne wiejskie ogródki pełne malw, słoneczników, rudbekii i dziewann. 


skansen w sanoku

skansen w sanokuskansen w sanoku IMG_2450 31

Pewnie już mówiłam, że muzeum posiada też kilka obiektów sakralnych. To jest cerkiew z Grąziowej p.w. Narodzenia Bogurodzicy z XVII wieku. Wnętrze jest niezwykle bogato zdobione i warte komentarza przewodnika. 

skansen w sanoku IMG_2461 27

Wiele domów malowano w kwiatowe ornamenty lub białe wzory. 

skansen w sanoku IMG_2465 32

skansen w sanoku IMG_2466 01

 

Oto kolejna cerkiew z Ropek z XIX wieku. Niestety nie udało nam się wejść do środka. 

skansen w sanoku IMG_2469 03

Oprócz topornych chat można zwiedzić piekny dwór ze Święcan z XIX wieku

skansen w sanoku IMG_2472 05

Park Etnograficzny posiada również interesujący sektor naftowy. W końcu w Bieszczadach można znaleźć te czarne złoto na prawie każdym kroku. 

skansen w sanoku IMG_2477 07

skansen w sanoku IMG_2482 08

skansen w sanoku IMG_2488 09

skansen w sanoku IMG_2494 10

skansen w sanoku IMG_2497 12

Prawdziwa wieś kojarzy mi się nieodłącznie z lipą i przydrożnymi kapliczkami. Oczywiście obie te rzeczy można spotkać w skansenie.

skansen w sanoku IMG_2502 14

Patrząc na to zdjęcie, trudno sobie wyobrazić, że to tylko muzeum. Mieliśmy wrażenie, jakby to była najprawdziwsza wieś!

skansen w sanoku IMG_2509 04

skansen w sanoku IMG_2514 06

skansen w sanoku IMG_2518 15
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety normalne kosztują 14 zł, ulgowe 8 zł. 

Warto wynająć przewodnika. Koszt to 50 zł dla grupy 20-osobowej. Przewodnik posiada klucze do dużej liczby obiektów, które normalnie nie są otwarte dla zwiedzających. My nie mieliśmy przewodnika, ale udało nam się zobaczyć wnętrza cerkwi i niektórych chat dzięki dołączeniu do zwiedzającej grupy. No i nikt nie zna tylu opowieści co osoba związana z tym miejscem. 

Park Etnograficzny oferuje zwiedzanie cały rok.  

Wiele informacji można znaleźć na stronach:

Park Etnograficzny

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Byliście? Zwiedziliście? 

Kasia Janeta