in Podróże, Polska

Zamek w Pszczynie – pomysł na weekend

at

Pszczyna to niewielkie miasteczko zwane często Perłą Górnego Śląska. Z uwagi na piękny zamek, ogromny park zamkowy, ładną starówkę i kilka ciekawych atrakcji turystycznych Pszczyna jest rewelacyjnym pomysłem na weekend. Wybrałam się tam w zeszłą niedzielę, zatem zobacz moją małą fotorelację.

IMG_6208

Wraz z nadejściem wiosny opanowuje mnie wanderlust. W taką wiosenną pogodę chcę gdzieś jechać, nieważne gdzie, byle coś zobaczyć, pospacerować, zrobić zdjęcia. Tak było z niedzielną wycieczką na Nikiszowiec, do Będzina czy do Ogrodzieńca. Jak widać na razie wystarcza mi odkrywanie Śląska, co widać po tych wypadach. Do tych miejsc łatwo się dostać z Katowic zarówno samochodem jak i transportem publicznym. 

Pszczyna to śliczne, małe miasteczko, które ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim piękny zamek w stylu neobarokowym i otaczający go park angielski. Cały zespół zamkowo-parkowy najpierw należał do książąt opolsko-raciborskich, później do rodu Promnitzów aż do książąt Hochberg von Pless. Wnętrza zamku zdobią oryginalne meble i wyposażenie, a tajemnicza historia księżnej Daisy intryguje wszystkich zwiedzających. Warto wykupić bilet do muzeum i zwiedzić zamek i piękną salę lustrzaną. 

IMG_6161

IMG_6169

Pobliskie stajnie również są udostępnione do zwiedzania, ale tym razem woleliśmy spędzić czas na świeżym powietrzu. Pogoda była cudowna, nagle z niekończącej się jesieni skoczyliśmy w lato. 

IMG_6108

IMG_6147

IMG_6172

Park właśnie pokryły kobierce białych i żółtych kwiatów. Choć na drzewach jeszcze nie było tak zielono jak powinno, więc te wiosenne kwiaty robiły piorunujące wrażenie. Park jest dość spory i warto zobaczyć małe urocze budynki rozsiane po parku. Niedaleko znajduje się również zagroda żubrów, których dawniej pełno było w pszczyńskich lasach. 

IMG_6188

IMG_6190

Dwie minuty drogi od zamku znajduje się urocza pszczyńska starówka, gdzie warto przysiąść w jednej z licznych knajpek. Podobno można zjeść tam bardzo dobre, tradycyjne lody, ale w tę niedzielę nie tylko ja pomyślałam o wycieczce do Pszczyny, więc zadowoliliśmy się małą piekarnią w jednej z bocznych uliczek, gdzie wypiliśmy pyszną kawę i zjedliśmy ciastko.

IMG_6100

To tyle z niedzieli w Pszczynie. Jeśli kiedyś będziesz w pobliżu koniecznie odwiedź te miasto. A Ty co robiłeś w weekend?

Kasia Janeta