in Podróże, Polska

Lublin, Kazimierz, Nałęczów – pomysł na weekend

at

Po co jechać na Lubelszczyznę? Zwiedzić piękne miasteczka i miasta, odpocząć na łonie natury, podążać szlakiem historii lub wziąć udział w licznych kulturalnych wydarzeniach w regionie. Lublin, Kazimierz Dolny i Nałęczów to świetny pomysł na długi weekend.

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

Do Lublina warto wybrać się przede wszystkim na całodzienny spacer. Rozpoczynając od starówki, przez park do Zamku, w międzyczasie podziwiając kamienice, zatrzymując się gdzieś na kawę i zjadając prawdziwego lubelskiego cebularza. Sam Lublin jest starusieńkim miastem pełnym sprzeczności. Gdzieniegdzie odrapane kamienice i w fatalnym stanie dworzec, obok wymuskane, odrestaurowane budynki i imponujące fronty lubelskich galerii handlowych. 

IMG_2939

IMG_2956

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

IMG_2984

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

IMG_3006

Chciałabym opowiedzieć coś więcej o zabytkach Lublina, ale moje plany zwiedzania zostały szybko zweryfikowane, gdy na miejscu odkryłam, że właśnie odbywa się Jarmark Jagielloński. To nie tylko stragany z rękodziełem i pokazy sztuki ludowej. Jarmark proponuje bogactwo kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas jarmarku odbywają się warsztaty, prelekcje, koncerty i wystawy, a nawet można uczestniczyć w barwnym pochodzie. Wystawcy pochodzą z Polski, Ukrainy, Białorusi, a nawet Litwy. Gdzieś ktoś tka na tradycyjnym krośnie, ktoś inny śpiewa ludowe pieśni, gdzie indziej pani prezentuje ręcznie wykonane, tradycyjne hafty i dekoracje ze słomy. Rewelacyjne wydarzenie!

IMG_2932

IMG_2976
IMG_2949 IMG_2947

IMG_2980

IMG_2922

IMG_2912

W Lublinie znajduje się również piękny Skansen Wsi Lubelskiej, a jak można zauważyć do tego typu obiektów mam dużą słabość (odsyłam do zeszłorocznego wpisu o skansenie w  Sanoku, najpiękniejszym według mnie). W skansenie można zobaczyć piękny, prawdziwy młyn, zabytkowe chaty przeniesione z całego regionu, dworki i kościoły.

Lublin, Kazimierz, Nałęczów IMG_3096

IMG_3185

IMG_3065

IMG_3050

IMG_3092

 

Jeśli starczy czasu warto wybrać się do Kazimierza Dolnego, wszakże znajduje się on niedaleko Lublina. Te malutkie miasteczko artystów i aktorów przeżywa oblężenie w wakacyjne długie weekendy. Spacerkiem warto wybrać się na starówkę, zjeść tam coś pysznego w którejś z knajp, a wieczór spędzić czas na łonie natury, blisko Wisły są świetne trasy spacerowe i rowerowe. Na Małym Rynku można upolować jakąś perełkę wsród straganów pchlego targu.

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

IMG_3221

Lublin, Kazimierz, Nałęczów

IMG_3244

IMG_3230

IMG_3228

IMG_3207

Po drugiej stronie Wisły, wystarczy przeprawić się promem, znajduje się mała wieś Janowiec, w którym stoi imponujący zamek i sąsiadujący z nim dwór. Stworzone na tym terenie muzeum to ciekawa lekcja historii. Do zwiedzania oprócz zamku, jest wystawa w dawnym spichlerzui wnętrza dworu. Spacer po parku wśród starych dębów jest również wskazany 🙂 

IMG_3205

IMG_3174

Lublin, Kazimierz, Nałęczów
I ostatni punkt naszej weekendowej wycieczki – Nałęczów. Jest to miasto uzdrowiskowe, gdzie warto wybrać się na spacer do parku zdrojowego, popodziwiać Stare Łazienki, wypić kawę w Pałacu Małachowskich i zobaczyć zabytkowe sanatoria. W uzdrowisku leczyli się między innymi Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Obok pałacu można porozmawiać z tym ostatnim pisarzem, znajduje się tam bowiem jego ławeczka. 

IMG_3271

 

IMG_3259

IMG_3267

To zdjęcie uświadomiło mi, że jesień tuż tuż. Mam nadzieję, że jesienią też uda mi się zorganizować jakąś weekendową wycieczkę po Polsce, bo nasz kraj jest piękny i jest co oglądać 🙂

IMG_3278

Co jeszcze radzisz zwiedzić w tym regionie?

Kasia Janeta